19.6.12

YOKS YOKS Diye Nicesine Sarıldım....

Yeni bir yazıyla karşındayım blog. Ağır bir komite sürecinden çıkıp apağız,acayip ağır, of aman çok ağır bir final sürecine girdim. Öyle ki dışarıda şu yazıyı yazmak için zaman harcadığıma kızıp "Git ders çalış!" diye çemkirecek arkadaşlarım var. Umarım blogumu takip etmiyorlardır...

Dün YOKS'umuzu olduk. Meali: Yapılandırılmış Objektif Klinik Sınav ya da bugünkü intörnün beni aşağılamasını da işin içine katarsak ki kendisi "Iyyy YOKS mu diyosanasss siiiizzz!?" şeklinde bu ezmeyi gerçekleştirdi, OSCE(Objective Structured Clinical Examination) yani YOKS'un İngilizcesi...

Neyse bu kadar dil bilgisinden sonra gelelim sınav içeriğine..

Dünkü sınavımız 5 istasyondan oluşmaktaydı. Farklı 5 istasyonda farklı 5 beceriyi sergilememiz gerekiyordu tam puan alabilmemiz için. Şöyle ki bunlar; Hasta görüşmesi, makale arama,el yıkama ve steril eldiven giyme, solunum muayenesi, foley kateter takma.

Şimdi el yıkama ve steril eldivnen giyme zaten geçen seneden bildiğimiz olaylar. Aynı şekilde hasta görüşmesi ve makale arama da artık deyim yerindeyse piri olduğumuz alanlar. O yüzden zorlanmadık(m) haliyle ancak diğerleri....ah o diğerleri...

Aslında olay şu: Biz bu sene nazogastrik sonda takma, foley kateter takma, damar yolu açma, EKG çekme ve az da olsa yorumlama öğrendik. Kalp ve solunum muayenesini öğrenmemiz gerekirken ÖĞRENMEDİK! Ve Hacettepe'nin zalım -bkz: zalim değil bildiğin 'zalım'- Tıp Eğitimi ve Bilişimi Anabilimdalı nam-ı diğer TEBAD bize sınavda bunlar dışında hepsini sordu! Sene içinde öğrendiklerimizden sadece foley kateteri sorması her ne kadar arkadaşlarımızca "Oh Allahtan damar yolu açmayı sormadılar." şeklinde bendenizce gayet yüzeysel bulunan bir şekilde geçiştirilse de ben o damar yolu açmanın da sorulmasından yanaydım! Ve tabii ki diğer öğrendiklerimizin de...

Solunum ve kalp muayenesinde sadece eğitim filmini izlememiz -ki film gerçek insan üzerinde;ancak bizden maket üzerinde yapmamızı istiyorlar.- ve pratik yaptırmamaları bir de bunun üzerine çatır çatır YOKS'ta sormaları yakışmadı sevgili TEBAD'a. Foley kateter filminin eski olması, pratikte herkesin aynı koşullarda çalışamaması ve daha nicesi...Gerçi bunun biletini TEBAD'a kesmek de ne derece doğru şüpheliyim. 500 küsur öğrencinin her birine ayrı ayrı malzemeleri tedarik etmek zor sonuçta. Bu noktada YÖK kontenjanları çatır çatır arttırdığına göre bir zahmet de ona göre harcamalar yapılsın isteniyor ama yüce devletimiz(!) kaliteli hekim yetiştirmek konusunda ne yazık ki Hacettepe kadar duyarlı değil....

Velhasılkelam bendeniz foley ve solunum muayenesini batırdım! Ve bunu bu YOKS'tan gelecek puana ölümüne ihtiyacım olduğu halde yaptım...Hasta görüşmemde en son hastama özet yapmayı unutmam ise günün spesiyalitesini oluşturdu benim için....Kendime koccaman bir TEBRİK koydum!!

Foleyde acele ettiren"Hadi hadi"leri..."Şırınga çekili" demesine rağmen benim şırıngayı çekmemem için "Aslında puan vermemem lazım ama hadi bakalım." şeklindeki cömertliği, arkadaşımın sterilitemin içine etmesine "çıh çıh"ları, dk. başı durdurup soru sormalarıyla bir intörn abla vardı ki dillere destan.
 Benden sonraki asiste ettiğim arkadaşımın ise "Ama siz böyle hadi hadi olmaz ki ben acele ediyorum. Yanlış yapıyorum. Bir durun ya!" şeklindeki çıkışı ise benden tam not aldı. Umarım intörn abla da bize tam not vermiştir...


Solunumda ise hastaya bilgi ver deyip beni makete konuşturan, diayfram matitesini inspiryumda aldığım halde "Bi de inspiryumda al bakalım" şeklinde beni uyaran, kağıdı içinde FBI bilgisi saklıymışçasına saklayan ve aldığım notu görmemi engelleyen asistan abi ise ayrı bir konu.


Bak şimdi aklıma geldi eldiven kağıdını çöpe atmayı son anda hatılamamla asistan ablanın "hmm aferin" şeklinde kafa sallaması " Kaptın notu köftehor." şeklinde miydi yoksa "Geçti aslanım, başta unutmayacaktın." mıydı?


Ooof of! Pikolojim çok bozuk blog. Tek tesellim cuma günü annemin geliyor oluşu....

2 yorum:

 1. bence doktorlar damar yolu açmasın zaten.Valla ciddiyim bak ne zaman damar yolu için doktor gelse allam nolur hemşire gelip elinden alsın şunun derim aksini söyleyen yalan söyler:)valla serdar bencede iyice öğretilmeli aksi hastaya işkence acı patlamış damar şeklinde dönüyor bkn ben:)
  bi kez de acilde denek oldum dur nerden sokuluyodu iğneyi şimdi mi çıkarcam diyen tipler düşün başımda:)ama ses etmedim böyle öğrencek garibanlar diye niyet tıppa hizmet.
  sen iyi bir doktor olacaksın bi kere istek var ciddiyet var benim pırtalanta doktorum mesut hocam gibi olman için dua edicem hastalarında seni en az benim onu sevdiğim kadar sevsin inşallah.
  başarılaaarr

  YanıtlaSil
 2. Ne yazık ki çok haklısın Milena =( Damar yolu açamayan,kan alamayan doktorlar var ne yazık ki ama onlar da n'apsın? Mikroskobu bile olmayan tıp fakülteleri çatır çatır açılırken maketi nerden bulsunlar. Sonuç: Hasta kullanılıyor. E haliyle de hatalar oluyor öğrenirken. Umarım iyi doktorlar gelir karşına =)
  Başarı dileklerine teşekkürler =)

  YanıtlaSil

...

.....

...

...

Yorumlar....

Yorum.